Jag i media

Rörelsen 2025

Skrev i Rörelsen flera artiklar om manskrisen och varför;

Dagens Arena 2020

Skrev på Dagens Arena om det politiska landskapet och om varför socialdemokraterna har

Tidiningen Tara 2018

Jag ger mitt bästa argumentations tips i Tidningen Tara – Länken fungerar inte längre men kan sökas i historie-motorer:

Tidningen Tiden 2017:

I Tidningen Tiden skriver jag om politisk argumentation

Nordens tidning 2016:

Skriver jag om ideellt arbete och om att få alla med i en gemensam strävan:

Tidningen Finansliv 2014

2014 drev jag ett projekt riktat mot att få ner sjukskrivningstalen och den upplevda stressen inom försäkringsbranschen – Under detta år kom Management Systemen (CRM) på bred front inom försäkringsbranschen och jag åkte land och rike runt för att prata med försäkringsanställda om var “skon klämde” och redovisade mina findings för Arbetsgivarorganisationen som snabbt tog tag i saken! På bilden ser ni vad som blev skrivet kring detta arbete.

Du och jobbet 2011:

2011 när jag var ny på FTF fick jag skriva i tidningen Du&Jobbet om fackets roll i arbetslivet. Denna tidning har bytt namn till ”Allt om arbetsmiljö” och länken har slutat funka men även denna länk kan sökas i historiemotorer: http://www.duochjobbet.se /debatt/blogg/facket-som-en-tillgang-i-foretagens-vinstmaximering/

Makthavare.se 2010:

http://makthavare.se/2010/02/10/68-bubblare/ – Innan valet 2010 skrevs det om mig som “Bubblare” för politiska toppjobb – jag valde dock att lämna politiken då på grund av besvikelser med den politiska inriktningen.
nimble_asset_about_one_bw

Tidningen Finansliv 2014

(OBS – Historisk källa)
Jag går till motangrepp mot Lars Ohlys skuldbeläggande av män som grupp.

Samhällstidningen Sourze 2006:

Redan 2006 skrev jag som student i samhällstidningen Sourze om att; ”det naturliga” har spelat ut sin roll: